https://www.google.com/maps/place/Medical+Park+Trabzon+Karadeniz+Hastanesi/@40.9996278,39.7004003,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x5d4ced2eab7cbefa!8m2!3d40.9996278!4d39.7004003
  • Makaleler
  • SAĞLIKLI RUHSAL BAĞIŞIKLIK SABAHTAN BAŞLAR

SAĞLIKLI RUHSAL BAĞIŞIKLIK SABAHTAN BAŞLAR

SAĞLIKLI RUHSAL BAĞIŞIKLIK SABAHTAN BAŞLAR

SAĞLIKLI RUHSAL BAĞIŞIKLIK SABAHTAN BAŞLAR

Nasıl Uyan”MI”yoruz?                             

Sabahları zinde ve keyifle uyanabilmek en zor kazanılan alışkanlıklardan.  Keyifsizlik, yorgunluk, huzursuzluk gibi kötü duygularla, zor uyanan ve hatta yataktan kazıyarak uyananlar çoğunlukta. “Spor yap, iyi beslen, hobin olsun”lara ek olarak biraz nasıl ve nedenlerine dokunalım, yazının sonraki bölümlerinde biraz da iyi bir ruhsal bağışıklık için geceleri günlere çevirebileceğimiz yollara bakıyor olacağız.

  • Sabah Aynası

Uyandığınız ilk anlarda yüzünüzü yıkarken aynadaki ifadenizi inceleyin. Çünkü  o ilk ifade sizin tüm sabah esiri olduğunuz veya  sizi saatlerce uyandırmayan duygunuz olabilir. Yüz ifadeniz de duygularınız üzerinde direkt etkiye sahiptir. İstemediğiniz bir duygu fark ettiyseniz kendinizi zorla gülümsetmeyi deneyebilirsiniz.

  • Acele Ettiğimiz İçin Erken Kalkamıyoruz

Acele ediyoruz. Sürekli olarak bir yerlere yetişmeye çalışıyoruz fakat arada durup kendimize yetişmemiz gerekiyor. Fakat acele ettikçe hayattan tat alma duyumuzu uyuşturduğumuz ortada. Yavaşlayabilmek, merak, keyif, keşif duygularımızı ve bunların bedensel ve zihinsel yansımalarını fark edebilmemizi sağlıyor. Acele bir güne başlama tüm günün kalitesini bozmamıza ve güne hazır değilken akşamı getirmemize yol açıyor. Bazen çok uyumayı başarabiliyoruz belki de ancak günün tadı hızlı yenen bir yemek gibi oluyor.

  • Günlük Rutininiz Size mi Ait?

Güne başladığımız andan itibaren yaptığımız her eylemin kime ait eylemler olduğunu düşünelim. Örneğin o an hissettiğiniz kaygı gerçekten kendiniz ile mi bir başkasıyla mı ilgili? Yoksa diğerine göre ayarlanmış bir eylem mi? Gerçekten kendiniz için ise keyif duygunuz vardır örneğin.  Kahvaltınızı hazırlarken sizin keyfi özelliklerinize hitap eden bir “özen hali” de var mı? Yoksa bir an önce çocukların karnını doyurma savaşını mı vermek üzeresiniz?

  • “5 Dakika Daha” Gecenizden Kaç Saat Çalıyor?

Uyanmamız çok uzun sürüyor. “Afyon patlamadıkça” gecelerimiz çok uyuyamadığımız sabahların intikamıyla uzuyor. 5 dakika daha uyuyayım ile başlarken son dakikaya bıraktığımız on yıllarımız olabiliyor. Geriye dönüp baktığınızda kaç sabahınızı “yarı baygın” geçirdiğinizi hesaplayabilir misiniz?  

  • Kahvaltı Seansını Erteleme

Kahvaltısız güne başlıyoruz. Çoğu işyerinde kahvaltı saatleri apar topar sabahlar nedeniyle işyerinde atıştırma tarzı aktivitelere dönüşüyor. Uzun süren bir kahvaltı, yanına eşlik edecek güzel bir sohbet sizi güne daha hazır hale getireceği gibi,  işyerinizde çok daha verimli hissettirecektir. Aynı zamanda işyerinde kahvaltı telaşesi yerine ekstra hobi saatleri oluşturma fırsatını yakalayacaksınız.

  • Güne Başladığınız An İle İşinize Başladığınız Zaman Aralığı Ne Kadar Sürüyor?

Pek çok insana sorduğumda genellikle 30 dakikalık bir vakit ortalaması alıyorum. Bütün günün yükü için 30 dakika kendinize yatırım yapmak ne kadar yeterli olabilir bir düşünelim. Küçük bir hesap yapalım. Uyandığınız an ile işinize start verdiğiniz an arası toplam kaç dakika sürüyor?  Bedeninizdeki ve zihninizdeki tüm fabrikalarınız 30 dakika içinde çok hızlı bir süreçle kendini üretime hazırlıyor gibi. Bir de o gün seri üretime geçecekseniz, durum daha da vahim gibi görünüyor. Sabah aralığınız ne kadar kısa ise akşam yatışınız o kadar uzatmalı olur çünkü ikisi arasında kısır bir döngü oluşuyor.

Devamı bir sonraki yazı da: “Elimizde Değil, Bu Dengeyi Oturtamıyoruz.”

Uzman Klinik Psikolog Vildan Çelik