https://www.google.com/maps/place/Medical+Park+Trabzon+Karadeniz+Hastanesi/@40.9996278,39.7004003,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x5d4ced2eab7cbefa!8m2!3d40.9996278!4d39.7004003

FİLMİN ADI KORONA

FİLMİN ADI KORONA

FİLMİN ADI “KORONA”

 

Bir filmin içindeymişiz duygusu hakim. Alışkanlıklarımız, sosyalliğimiz, davranışlarımız, bakış açılarımız, önemsediklerimiz ve önceliklerimiz, her şey zihnimiz tarafından yeniden yazılıyor. Burada hem genetik kodlarımızın ve var olmayı isteyen zihin parçalarımızın,  gelecek ile ilgili beklentilerimizin, güncel yaşam standartlarımızın bir sentezi ortaya çıkıyor.  Hani bazen bu belirsizlik içerisinde çok kötü hissettiğiniz, çok iyi hissettiğiniz ve karmaşık hissettiğiniz anlar var. Tüm bunlar yeni kodlamalar. Bir de  tabi ki olmazsa olmaz bu kodlama da kişilik yapınız, kaygı ve belirsizliğe dayanabilme potansiyeliniz oldukça etkin ve bu bir süre daha devam edecek.

 

Dünya olarak yeni bir döneme giriyoruz. İnsanlık yüzyıllar önce deneyimlediği bir dosyayı yeniden açıyor gibi. Genetik kodlarımızda pandemik salgın öyküleri var. İspanyol giribi, Veba gibi. Bu gündemde çoğunlukla kaygı duygusu hissediliyor. Bir çok insan bunu farklı şekillerde yaşasa da, kişisel dünyamızda belirsizlik toleransımız ne kadar zayıf ise o kadar şiddetli ve sancılı geçiyor.  

 

Tavsiye anlamında verebileceğim en önemli şey YETERİ KADAR HABER TAKİP ETMEK. Dozunda bıraktığınızda daha gerçekçi bakabildiğinizi fark edeceksiniz. Buna ek olarak,  yeniye uyumlanmaya izin vermek, hayatımızın rutinlerini yeni olana göre yeniden revize etmeye gayret göstermek, dijital de olsa mutlaka sosyal bağlantı halinde olmak ve kendimize “geçeceğini” hatırlatmak ki kaygılı anlarda en kolay bu bilgi unutulur.   Gerçek olan şuanda olan.  Zihnimiz bizi zaman zaman gerçek dışı düşüncelere, felaket senaryolarına,  sonsuz acı olacakmış gibi kaygılara, zaman zaman iyiye, konfora ve huzura yönlendirecek. Gerçekçi düşünce tarzına izin vermek için her türlü duygu geçişlerimizi fark etmek önemli.

 

Sosyal temas  tüm dünya için geçici süreliğine askıda. Bu nedenle terapileri online devam ettiriyor olacağız.  Ancak daha çok dijital ortam ve sosyal paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım. Korona filminde hep beraber güzel sonlara ilerlemek dileğiyle.  

 

Uzm. Kli. Psk. Vildan Çelik